top of page

Yumurta Donasyonu (Yumurta nakli)


Donasyon kelimesi nakil anlamına gelmektedir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerde problem kadından kaynaklanıyorsa, adının rahimi varsa ancak yumurta üretemiyorsa, erken menopoz durumunda, sürekli düşük gerçekleşiyorsa, yumurtlama oluyor ancak yumurta kalitesi düşük ise yumurta donasyonu (yumurta nakili) uygulanmaktadır. Ayrıca kadın partnerin cinsel yolla bulaşan veya kalıtsal olarak bebeğe geçebilecek hastalığı olduğu durumlarda da yumurta donasyonu uygulanmakta ve bu şekilde problemleri olan çiftler bu yöntemle çocuk sahibi olabilmektedirler. Yumurta donasyonu için kullanılacak olan yumurtalar gerekli şartları sağlayan kişilerden sağlanmaktadır.

  • Yumurta Donasyonu kimlere uygulanır?


Rahmi olupta erken menapoza girmiş kadınlara, Menapozdaki kadınlara, Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıkları alınan kadınlara,Radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle yumurtalık etkinliği yitirmiş kadınlara,Yumurta sayısı azlığı ve düşük kaliteli yumurtaya sahip kadınlara,Devamlı suretle düşük yapan kadınlara, Genetik hastalığı olan ve bu hastalığını çocuklarına bulaştırma riski olan kadınlara,

  • Yumurta Donasyonu için donör nasıl seçilir?


Yumurta bağışında bulunan kişiler çiftin bildiği birisi veya hiç tanımadığı kişide olabilir,Yumurta bağışlayan kişilerin yaşları 20- 29 yaşları arasında ve sağlıklı kişiler olmalıdır,Daha önce ya hamileliğini kanıtlamış yada çocuk doğurmuş olanlar tercih edilir, Fiziksel görünüşlerine bakılarak dikkatli bir şekilde seçilmektedirler,Aile geçmişlerinde her hangi bir genetik rahatsızlıklarının olmamasına dikkat edilmektedir.Vericiler enfeksiyon hastalıkları (HIV, hepatit B ve C , sitomegalovirüs, sifilis,kalmidya), genetik hastalıklar (karyotip analizi ve kistik fibrosis taraması) açısından araştırılmış, kan grupları ve Rh durumları saptanmış. Belli etik kökeni olanlarda talasemi ve orak hücreli anemi açısından taramalar yapılmış kişilerdir.

Yumurta vericisinin özellikle kan grubu ve etnik kökeni alıcı çiftinkilerle bire bir uyması ayarlanır. Buna ek olarakta göz rengi, ten rengi, saç rengi, boyu ve kilosu özenle seçilerek mümkün olduğunca alıcı çiftinkilere uydurulmaya çalışılmaktadır.  • Yumurta Donasyon’u nasıl uygulanır?


Yumurta vericisinin hazırlanması


Yumurta vericisini öncelikle tüp bebek tedavisinde olduğu gibi yumurta çoğaltma işlemine gidilir. Adet tarihinin başlangıcından sonra 21. gün bir baskılama yapılır. Daha sonra bir sonraki mens döneminin 3. günü hormon ilaçlarıyla yumurta çoğaltılması yapılır.

Bu işlemle yumurtalıklarda büyüyen foliküllerin belirli bir büyüklüğe ulaştıkları zaman hafif bir narkoz altında yumurtalar toplanır.


Yumurta alıcısının hazırlanması


Uygun bir yumurta verici bayan bulunduktan sonra ve bu bayanın yumurta büyütme tedavisine başlar başlamaz alıcı bayanın rahim içi zarının artan dozlarda östrojen hormonu alarak kalınlaştırılması ve transfere kadar uygun kalınlığa getirilmesi sağlanır.


Alıcının eşinin hazırlanması


Yumurta verici bayanın yumurtalarının toplandığı gün yumurta alıcı bayanın eşinden sperm örneği alınmaktadır. Bunun için herhangi bir hazırlık yapılması gerekmemektedir. Sadece 3 günlük cinsel bir perhiz bırakılması uygun olmaktadır.


Transfer işlemi


Alıcı bayandan toplanan yumurtalar, alıcı bayanın eşinden alınan spermlerle laboratuar ortamında birleştirilmekte, 2 ile 5 gün boyunca laboratuarda büyütülmekte ve bu sürenin sonunda alıcı anne adayına transfer edilmektedir. Transfer işlemini takiben 12 gün sonra kanda ßhcg hormaon analizi yapılarak hamilelik sonucu öğrenilir.

Öne çıkanlar
En son yazılan
Arşiv
Taglar
Bizi takip edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page